


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 4 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 2.5 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 155 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.2 V |
| On-State Current | 16 A |
Stock: 1789
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96350
Ext.Price$0.96350
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96350 | $0.96350 |
| 10 | $0.45397 | $4.53970 |
| 25 | $0.43711 | $10.92775 |
| 50 | $0.42087 | $21.04350 |
| 100 | $0.40524 | $40.52400 |
| 300 | $0.35900 | $107.70000 |
| 500 | $0.31803 | $159.01500 |
| 1000 | $0.28897 | $288.97000 |
| 3000 | $0.26348 | $790.44000 |
| 5000 | $0.24023 | $1201.15000 |
| 10000 | $0.22741 | $2274.10000 |
